Šarlatán, který vystavoval miminka

aneb není všechno, jak se na první pohled zdá. Dočtěte až dokonce.

Nová atrakce! Vstupné jen 25 centů. Pokud jste se ocitli počátkem minulého století v New Yorku, mohli jste se po nedělním obědě místo do zoo jít podívat do zábavního parku na Coney Islandu na novou show. Neukazovala se zvířata v klecích. Vystavovala se malá, předčasně narozená miminka, nad kterými lékaři mávli rukou s tím, že stejně umřou.

Návštěvníci stojí před inkubátory Martin Couneye na výstavě New York World's Fair attraction, 1939-1940.
Inkubátory na výstavě New York World’s Fair Attraction, 1939–1940, zdroj: NYPL

Show s inkubátory pořádal Arthur Couney. Živá miminka nevystavoval poprvé. Už předtím, než si otevřel tuto „stálou pobočku“, je předváděl na výstavách a v zábavních centrech po celém světě (v Berlíně, Londýně, Omaze, Nebrasce, Paříži, Buffalu…).

Inkubátor
Inkubátor nebo také termostat je zařízení pro regulaci teploty a dalších parametrů v uzavřeném prostoru, čímž se v něm vytváří „ideální“ podmínky.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Inkubátor

V New Yorku zakotvil na delší dobu. Nad vchod připevnil obrovskou ceduli „Živé děti v inkubátorech“ a v duchu amerického patriotismu to celé vyzdobil v červené, bílé a modré barvě. Kolem inkubátorů ze skla a oceli se pohyboval personál v bílých čistých uniformách. Zařízení fungovalo v podstatě jako malá nemocnice. Sestry měly zakázáno kouřit, pít a musely dodržovat přísnou hygienu.

Celá investice ho vyšla na 75 000 dolarů (v dnešních cenách asi 1,4 milionu dolarů). To se mu ale začalo brzy vracet, protože se výstava stala hitem a navštívila ji spousta lidí.

Couney přijímal jakákoliv miminka bez ohledu na rasu nebo sociální prostředí, ze kterého pocházela. Nikdy si nebral od rodičů žádné peníze a veškeré náklady na provozování inkubátorů hradil ze vstupného, protože většina rodičů v té době by si stejně nemohla dovolit zaplatit za péči 15 dolarů denně (na dnešní peníze 405 dolarů).

Za svoje metody byl často kritizován jak lékaři, tak i různými spolky. Byl nazýván šarlatánem s cirkusovou atrakcí a spousta lidí se na něho dívala skrz prsty.

A ačkoliv nikdy nebyl schopný prokázat, že je vystudovaný lékař, začali k němu časem chodit pediatři, aby s ním spolupracovali a děti v jeho péči studovali.

I na zařizování a provozování inkubátorů v New Yorku už spolupracoval s předním chicagským pediatrem Dr. Juliem Hessem.

Možná se nám může z dnešního pohledu zdát jeho počínání jako dost podivné, ale v jeho době to byla pro rodiče jediná možnost, jak zachránit své předčasně narozené děti.

Pro tyto děti totiž nebylo nic. V obchodech jste nesehnali žádné oblečení v jejich velikosti. Nikdo vám neporadil, co s nimi. Matce, která takovéto dítě porodila, ho dali lékaři do náruče a rovnou jí oznámili, že má počítat s tím, že brzo umře. Tím jejich starost o dítě prakticky končila. Vždyť to stejně nemělo cenu.

Jejich přístup se začal měnit až během Couneyho života, který inkubátor zpopularizoval a ukázal rodičům, že možnosti na záchranu existují.

První nemocnice si začaly inkubátory pořizovat kolem roku 1930, aby nemusely čelit rozzlobeným matkám a vysvětlovat jim, že jejich dítě umře jen proto, že nemají inkubátor.

Neonatologie
Neonatologie je podobor pediatrie, který se specializuje na péči o fyziologické i patologické novorozence.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Neonatologie

Od té doby neonatologie samozřejmě pokročila. Daří se zachraňovat čím dál tím dříve narozené děti. Základy tomu všemu však položil a o rozšíření inkubátorů se postaral Martin Arthur Couney. A ať už byl jakkoliv rozporuplnou postavou, odhaduje se, že během svého života zachránil něco mezi 6 500 až 7 000 novorozenci.

Zemřel v roce 1950 veřejnosti sice ne moc známý, ale mezi lékaři uznávaný.

Dr. Martin Couney na výstavě New York World’s Fair (1937), zdroj: NYPL

Vývoj inkubátorů

1835 Petrohrad – tzv. Ruehlova kolébka – novorozenec se zahříval ve vaničce s dvojitými plechovými stěnami, mezi které se lila teplá voda.

60. léta 19. století Francie, Anglie, USA – různé typy, vyhřívaly se například zahřátými střešními taškami na kamnech.

Počátek 20. století – začíná se používat elektrický proud, do inkubátorů většinou není vůbec vidět, nemají ještě příliš spolehlivou termoregulaci.

30. léta 20. století – došlo ke zdokonalení, používá se průhledné plexisklo (objeveno 1928), zavedeno proudění filtrovaného vzduchu, zdokonalena regulace teploty i vlhkosti vzduchu, přidán přívod kyslíku.

Inkubátor Martina Couneye
Inkubátor Martina Couneye, zdroj: NYPL

Martin Arthur Couney (1869–1950) průkopník neonatologie

Uváděl, že studoval nejdříve v Německu a graduoval v Paříži. Nicméně se nepodařilo dohledat záznam o jeho studiu na žádné škole, kterou zmiňoval.

To, že by někde studoval a vystudoval medicínu, je nepravděpodobné i vzhledem k tomu, že do Ameriky přišel jako německožidovský (jeho původní jméno bylo Cohn) imigrant ve věku 19 let. Proto se předpokládá, že nikdy nebyl vystudovaným lékařem, i když to o sobě tvrdil.

K medicíně měl ale nepochybně blízko, protože jeho matka pocházela z lékařské rodiny.

V roce 1903 si vzal v New Yorku Annabelle Segnerovou, jednu ze svých zdravotních sester. Roku 1907 se jim narodila o šest týdnů dříve dcera Hildegarda s porodní váhou tři libry (1,361 kg).

Hildegarda se později stala zdravotní sestrou a pracovala spolu se svým otcem.

Dr. Martin Couney držící malého kluka se svou dcerou Hildegardou koukají do inkubátoru na výstavě New York World’s Fair (1937).
Dr. Martin Couney držící malého chlapce se svou dcerou Hildegardou si prohlížejí inkubátor na výstavě New York World’s Fair (1937). Zdroj: NYPL

Zdroje: